Co leczymy Zespoły bólowe tkanek miękkich

Zespół bólu mięśniowo-powięziowego

"Zespół bólu mięśniowo-powięziowego określany jest jako ból mięśniowo-szkieletowy, związany z obecnością mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, które generuą ból rzutowany do odległych części ciała. Pierwsze opisy zespołu bólowego sięgają już XVI wieku, ale problemy jego diagnozy, różnicowania oraz leczenia są aktualne aż do dzisiaj."

"Neurofizjologiczne aspekty bólu mięśniowo- powięziowego" Marcin Wytrążek i inni


Aby zdiagnozować występowanie powyższego zespołu muszą wystąpić następujące objawy: wyraźny ból mięśni, występowanie napiętych włókien mięśniowych (określanych jako „napięta gumowa taśma”) w obrębie których znajdują się tkliwe zgrubienia (punkty spustowe - "trigger points"), których stymulacja, powoduje ból miejscowy i promieniujący dystalnie do miejsca zmienionego chorobowo. W praktyce oznacza to, że pacjent zgłasza np. ból głowy w części czołowej, pojawiający się podczas stymulowania punktów znajdujących się na potylicy, lub stymulując punkty znajdujące się nad obojczykiem powodujemy ból i drętwienie palców.
Podczas stymulacji takiego punktu może również wystąpić reakcja ze strony nerwowego układu autonomicznego (np. wzmożona potliwość). Miejscowa tkliwość jest niewystarczającym testem diagnostycznym, ze względu na różne przyczyny, które mogą ją powodować (np. entezopatia ścięgna mięśniowego, zapalenie kaletki). Również samo występowanie napiętych włókien w obrębie mięśnia nie świadczy o istnieniu patologii, jako, że tego zmiany bardzo często są asymptomatyczne (bezobjawowe). Dlatego warunkiem, który decyduje o tym, czy dany punkt jest punktem spustowym oraz czy możemy mówić w danym wypadku o zespole mięśniowo powięziowym jest rozpoznanie, pojawiającego się bólu podczas stymulacji tkliwego punktu, jako znanego, codziennego objawu oraz przyczyny dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent. Kolejnymi objawami są występująca podczas stymulacji punktów spustowych spontaniczna reakcja skurczowa, objaw reakcji ucieczki odruchowej (ang. „jump sign”) i ból pojawiający się w ostatniej fazie rozciągania mięśnia.

Ponadto zespołowi mieśniowo- powięziowemu towarzyszą takie objawy jak: wzmożona sztywność mięśni oraz ograniczenie zakresu ruchu stawów, szczególnie po długich okresach unieruchomienia (np. rano, po przebudzeniu), osłabienie siły mięśniowej, jak również wynikające z odczuwania przewlekłego bólu obniżenie nastroju oraz zaburzenia emocjonalne, które potęgują ból i złe samopoczucie pacjenta. Ból odczuwany przez pacjentów określany jest jako dokuczliwy, średnio -mocny lub mocny. Jeśli ból się przedłuża moze dojść sensytyzacji bólu, czyli reakcji ze strony OUN, co spowoduje obniżenie progu bólu i nasilenie dolegliwości.

Leczenie zespołu bólu mięśniowo - powięziowego obejmuje masaż mięśniowo-powięziowy, punktów spustowych, terapię energii mięśniowej, ćwiczenia rozciągające lub wzmacniające dla określonych grup mięśniowych, reedukację oddechową oraz techniki relaksacyjne. Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od nastawienia pacjenta i stosowania przez niego technik relaksacji i innych, które podtrzymują optymistyczne spojrzenie na wynik leczenia, jak również czasowego ograniczenia czynników wywołujących nadmierny stres fizyczny i emocjonalny. Zazwyczaj pacjenci już po kilku wizytach odczuwają znaczną poprawę.

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie