Nasza oferta Osteopatia

Osteopatia


Moja przygoda z osteopatią zaczęła się w 2006r. kiedy trafiłam na kurs biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej prowadzony przez Andreę Axt i Grażynę Walasek. W tamtym czasie terapia czaszkowo-krzyżowa była metodą prawie zupełnie nieznaną w Polsce a środowisko medyczne podchodziło do niej, delikatnie mówiąc, z dużą dozą sceptycyzmu. Stanowi ona fascynujące połączenie wiedzy medycznej i umiejętnej, delikatnej palpacji oraz intuicji, która pozwala znaleźć główny problem pacjenta i odnaleźć sposób na wzmocnienie sił uzdrowienia. Obecnie naukę osteopatii kontynuuję pod okiem osteopatów z Polski, Europy i USA , jako studentka 3 - ciego roku, w Akademii Osteopatii.

Ojcem osteopatii jest dr A.T. Still a jego życie i historia odkrycia tej metody jest nie mniej fascynująca od samej osteopatii. W czasie wojny secesyjnej Still pracował jako chirurg. Wiedza medyczna została mu przekazana przez jego ojca, będącego lekarzem oraz wędrownym kaznodzieją. W ciągu swojego życia nieustannie pogłębiał on znajomość anatomii i fizjologii, najpierw w praktyce lekarskiej, podczas służby w czasie wojny secesyjnej, potem poprzez lekturę medycznych oraz filozoficznych podręczników jak również poprzez liczne sekcje zwłok, które wykonywał. Posiadał także umiejętność „nastawiania kości”. W 1855 roku "ojciec osteopatii" poznał majora Burnetta Abotta, który przedstawił mu swoje poglądy na temat szkodliwości lekarstw używanych przez medycynę, co stało się ważnym czynnikiem mającym wpływ na sformułowanie zasad osteopatii. W wyniku głębokiej traumy jaką była dla Andrew Stlla śmierć pierwszej żony (zmarła podczas porodu) a potem jego trojga dzieci (zapalenie opon mózgowych) załamany A.Still zwątpił w skuteczność metod medycyny akademickiej a jego poszukiwania skutecznych metod leczenia skupiły się na spirytualizmie, uzdrawianiu duchowym i energoterapii. Porzucając na kilka lat praktykę medyczną, stał się on wędrownym uzdrowicielem i bioenergoterapeutą. W 1892 roku Doktor Andrew T. sformułował zasady osteopatii i doprowadził do otwarcia pierwszej Akademii Osteopatii w Kirksville, Missouri. 

Still był osobą wierzącą (urodził się w rodzinie metodystów) a jego wychowanie i doświadczenia życiowe spowodowały, że widział człowieka jako wielowymiarową istotę, której ciało nierozerwalnie jest związane z emocjami, umysłem i duszą, jednakże był on przede wszystkim pragmatykiem i mając ścisły umysł inżyniera i konstruktora maszyn, zawsze na pierwszym miejscu stawiał skuteczność metody pracy.

 

Pewnego przedpołudnia Buntownik i Wizjoner w jednej osobie, doznaje objawienia, w którym zobaczył osteopatię jako holistyczny system który lączy wiedzę i umiejętności chirurga, techniki manualne i podejście bioenergoterapeutyczne w jedną metodę, system, który dostrzega w człowieku element duchowy, którego przejawy możemy obserwować między innymi w procesie odzyskiwania zdrowia. Mówił on, że:„Ciało ludzkie posiada swoją siłę życia, a wraz z nią zdolność do samoobrony, samoregulacji i samouzdrawiania. Te trzy oznaki witalności pozwalają ciału utrzymywać swoją integralność.”  Andrew Still dostrzegał piękno, doskonałość i mądrość naszego ciała i wierzył, że Bóg wyposażył nasze ciała w mechanizmy samouzdrawiania, zadaniem terapeuty jest dotarcie do siły wewnętrznej, która te machanizmy uruchomi. Tej samej siły, którą widzimy w procesie odradzania się naturalnego środowiska po katastrofach naturalnych i która powoduje, że z małego ziarenka wyrasta wielkie drzewo pokonując wszystkie przeszkody. Ta sama siła jest elementem leczniczym w naszym organizmie: „Bóg nie zostawił nas samych. Lekarstwo jest w samym chorym, a organizm jest boską apteką”. Szacunek, który żywił do „Stworzenia” przenika jego sposób pracy z ciałem człowieka.

 

Takie postrzeganie ludzkiego organizmu powoduje zmianę w sposobie widzenia zdrowia, choroby i roli terapeuty, który nie tyle leczy ciało, traktując je przedmiotowo, ale z szacunkiem poznaje zasady funkcjonowania „ludzkiej maszyny”, obserwuje, słucha pacjenta, próbując odnaleźć źródło zaburzeń ażeby wprowadzić impuls, który zainicjuje proces zdrowienia. Ciało przestaje być nieożywioną, pozbawioną inteligencji materią a staje się częścią całości, którą jest człowiek, razem z jego myślami, niepokojem, emocjami, marzeniami. Osteopatia zakłada, że organizm człowieka składa się z połączonych wspólnymi zależnościami systemów, a więc system ruchowy zależny jest od prawidłowego funkcjonowania systemu naczyniowego, oddechowego, endokrynnego, nerwowego, pokarmowego itd. Dlatego diagnoza osteopatyczna dotyczy całego człowieka i symptomów, które niekoniecznie związane są w sposób bezpośredni z  bieżącymi objawami. Przy czym szczególną rolę Andrew Still przypisywał prawidłowemu krążeniu płynów (krew, limfa, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn międzytkankowy), w organizmie dostrzegając symptomy chorobowe tam, gdzie brakuje ruchu, co jest przyczyną niedotlenienia i zatrucia tkanek produktami przemiany materii. W swojej autobiografii A.T. Still pisze: „ After that discovery I roped my neck whenever I felt those spells cominig on. I followed that treatment for twenty years before that wedge of reason reach my mind, and I could see that I have suspended the action of great occipital nerves, and given harmony of the flow of the arterial blood to and through the veins, and ease was the effect what the reader can see.(…) And to-day, I am as I have been for fifty years, fully establish in the belief that the artery is the father of the rivers of life, health and ease, and its muddy and impure water is first in all disease. “

Dlatego też osteopatia daleko wykracza poza fizjoterapię i metody przez nią stosowane odnoszące się jedynie do pracy z układem ruchu. Jak pisze Still w swoich wskazówkach dla studentów: „wszystko zaczyna się od anatomii i na niej się kończy”. Stąd też nie powinno nas dziwić jeśli przychodzimy do osteopaty z bólem pleców a on wykonauje zabieg np. na stopie lub na jamie brzusznej. Przyczyną takiego postępowania jest właśnie umiętność dostrzegania połaczeń anatomicznych i funkcjonalnych między systemami i strukturami na pierwszy rzut oka nie mającymi żadnych powiązań. Znając system powięzi, które otaczają zarówno ścięgna, mięśnie, naczynia krwionośne jak i organy wewnętrzne, osteopatia wprowadza wisceralne metody pracy z narządami jamy brzusznej i klatki piersiowej jednocześnie stosując techniki terapii czaszkowo – krzyżowej w pracy z OUN. Postrzegając ciało dynamicznie, dostrzega ważność właściwego krążenia oraz odżywienia tkanek, skupiając się na obszarach gdzie wyczuwane są blokady i ograniczenia w naturalnej ruchliwości tkanek. Ponieważ ciało odzwierciedla historię człowieka jako całości, takie zablokowane obszary często wskazują na traumatyczne doświadczenia fizyczne i emocjonalne, które spowodowały zatory w krążeniu oddechu, płynów i energii w organizmie. Osteopatia zakłada, że usunięcie tych przeszkód, poprzez zastosowanie właściwej metody, pośredniej lub bezpośredniej , którą może być manipulacja HVLA, mobilizacja stawów, metody mięśniowo – powięziowe lub mobilizacje czaszkowe, które odnoszą się do poprawy krążenia płynu mózgowo – rdzeniowego i/lub krwi oraz limfy lub praca wisceralna, pozwoli na uruchomienie wewnętrznych sił organizmu, co doprowadzi do odzyskania zdrowia. W podejściu tym terapeuta staje się narzędziem pracy z drugim człowiekiem a jego właściwe działanie zależy od postawy jaką terapeuta przyjmuje wobec siebie samego oraz świata zewnętrznego a więc jest efektem rozumienia zasad porządkujących życie w mikro i makroskali. Still mawiał: „Nauczam zasad, tak jak je rozumiem, a nie reguł”. Po tylu latach, od rozpoczęcia pracy z terapią czaszkowo -krzyżową, nauka osteopatii wciąż jest dla mnie fascynującą się przygodą a doskonalenie wiedzy medycznej, umiejętności manualnych oraz umiejętności słuchania innego człowieka wydaje się być procesem, który nie ma końca…              

"Techniki osteopatyczne część I" Torstem Liem,Tobias K.Dobler
"Autobiography of Andrew T. Still, with a history of the discovery and development of the science of osteopathy, together with an account of the founding of the American school of osteopathy" Still, A. T. (Andrew Taylor), 1828-1917
"Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu" Louis Schultz Rosemary Feitis
"Mądrość ciała: czaszkowo -krzyżowe podejście do istoty zdrowia" Michael Kern 
" Andrew Taylor Still 1828-1917" Carol Trowbridge.  

 

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie