Co leczymy Zespoły bólowe stawów obwodowych

Cieśń nadgarstka

Jej przyczyną są powtarzające się mikrouszkodzenia ścięgien zginaczy stawu nadgarstka oraz kompresja i zapalenie nerwu pośrodkowego spowodowana przez uciskające go struktury stawu: zmienione zapalnie ścięgna zginaczy nadgarstka, przerośnięte więzadło poprzeczne nadgarstka oraz kości.   

Kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Dolegliwości dotyczą na ogół ręki dominującej. Codziennie powtarzane czynności takie jak układanie cegieł, praca przy taśmie w fabryce, wielogodzinne stukanie w klawiaturę komputera, ale także prace domowe, forsowna jazda na rowerze czy gra na instrumencie zwiększają ryzyko powstania cieśni nadgarstka. Innym powodem choroby mogą być m.in. źle wygojone złamania lub zwichnięcia w obrębie nadgarstka i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu.

Objawy koncentrują się w obrębie palców: wskazującego, środkowego i serdecznego oraz przedramienia i występują w postaci mrowienia, drętwienia i promieniującego bólu. Na początku choroby największe natężenie objawów występuje w nocy, wraz z rozwojem choroby mogą uniemożliwić wykonywanie codziennych czynności.

Leczenie zachowawcze obejmuje terapię manualną, masaż poprzeczny ścięgien oraz mobilizację nerwu pośrodkowego. Można stosować również zabiegi fizykalne w postaci krioterapii, laseru i ultradźwięków. Jeżeli rehabilitacja nie przynosi poprawy konieczne może być wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Czytaj także

Opinie

Dodaj opinię!

Umów się na wizytę

Napisz

Zadzwoń

Rejestruj on-line


Opinie o Surya - fizjoterapia naturalnie

Kontakt

Gabinet Surya
ul. Szałasowa, 2 05-410 Józefów

Pokaż na mapie